JMA center

Japonia Manga Anime

Ultimele subiecte

» Mine >.<
Scris de Eclipse Dum Dec 14, 2008 1:33 pm

» Regrete...
Scris de Eclipse Dum Dec 14, 2008 1:20 pm

» ...:::copiii lunii si cantecul pianului rosu:::...:::original:::...
Scris de Eclipse Dum Dec 14, 2008 1:06 pm

» Informatii despre anime
Scris de Eclipse Mier Dec 10, 2008 11:12 pm

» Parere despre anime
Scris de Eclipse Mier Dec 10, 2008 9:48 pm

» Schimbari de nick-uri.
Scris de Eclipse Sam Dec 06, 2008 11:54 pm

» Ohayo mina-san!^^
Scris de Eclipse Sam Dec 06, 2008 11:02 pm

» Ce manga ati citit?
Scris de Hina-chan Sam Dec 06, 2008 10:56 am

» Hewo there ^.^
Scris de Eclipse Mier Dec 03, 2008 11:04 pm

» Personaj preferat
Scris de CrazyDia Mar Dec 02, 2008 5:34 pm

» Kamikaze Kaitou Jeanne
Scris de CrazyDia Mar Dec 02, 2008 5:29 pm

» Parere despre anime
Scris de Hina-chan Mar Dec 02, 2008 12:38 pm

» Parerea voastra
Scris de Hina-chan Mar Dec 02, 2008 12:30 pm

» Lista anime
Scris de Eclipse Lun Dec 01, 2008 3:47 pm

» Tema!
Scris de Eclipse Lun Dec 01, 2008 3:39 pm

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Parerea voastra

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Parerea voastra la data de Vin Apr 25, 2008 10:21 pm

Eclipse

Administrator
Administrator
Povestea
Light Yagami este un tînăr extrem de inteligent care urăște crima și corupția din lume. Viața i se schimbă drastic atunci cînd descoperă un carnet misterios pe jos, cunoscut ca ,,Death Note" - Carnetul morții. Instrucțiunile din acesta spun că numele omului scris în carnet va muri. Light este inițial sceptic de realitatea înscrisului, crezînd că este doar o glumă. Însă, după ce experimentează cu el și ucide doi infractori, este forțat să recunoască faptul că acel carnet are puterile prevăzute în el. După întîlnirea cu fostul deținător al său, un shinigami numit Ryuk, Light plănuește să devină ,,(Dumne)Zeul unei lumi noi" prin executarea criminalilor.
În curînd, numărul inexplicabil de morți ale criminalilor atrage atenția interpoluluiși a unui detectiv misterios cunoscut doar ca ,,L", care află repede că criminalul în serie poreclit de public ,,Kira" (derivat din pronunția cuvîntului killer - criminal) este localizat în Japonia, concluzionînd de asemenea că poate ucide fără a fi în vecinătatea victimelor sale. Light realizează că L devine cel mai periculos inamic al lui și astfel începe un joc psihologic de-a șoarelecele și pisica între cei doi.

Ce parere aveti despre acest anime?

Ultima editare efectuata de catre Admin in Lun Dec 01, 2008 2:05 pm, editata de 3 ori

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Parerea voastra la data de Vin Mai 09, 2008 8:02 pm

~Light~

Fan modest
Fan modest
completari n-am de facut,dar pot spune ca am o parere foarte buna despre acest anime.grafica este buna,personajele avand o personalitate complexa.anime-ul se bazeaza pe logica si ratiune,acestea fiind reprezentate,in mare parte,de personaje.desi multi spun ca Death Note a fost plagiat dupa Jigoku Shoujo,eu nu cred aceasta teorie,ba din contra,in opinia mea ar fii exact invers.personajul meu preferat este Yagami Light,acesta mi-a impresionat prin gandirea si felul sau de a reactiona in diverse situatii.si Amane Misa se numara printre preferatii mei,desi caracterul ei este un pic prea copilaros pt. gustul meu.n-am fost atat de incantata atunci cand L a disparut din peisaj,dar am continuat sa urmaresc anime-ul.totusi,fara L parca serialul nu mai are "sarea si piperul oricarei povesti",ca sa zic asa.

Vezi profilul utilizatorului http://www.from-my-dreams.forumotion.com

3 Re: Parerea voastra la data de Sam Mai 24, 2008 3:48 pm

Death Note...mi se pare destul de interesant desi nu am vazut decat vreo 5 episoade integral...
Imi place de Light...desi la inceput mi se pare enervant...
Si Misa...e draguta, dar cam enrvanta ca se ataseaza enorm de mult de Light!
Si atat...
Anime-ul a devenit mult mai plicticos de cand Rem l-a ucis pe L... Razz
Un 9.50 cu indulgenta...ca nu prea m-a atras Rolling Eyes

4 Re: Parerea voastra la data de Lun Mai 26, 2008 8:53 pm

Byo.Shin

Fan devotat
Fan devotat
E un anime superb, ideea e foarte buna si personajele sunt grozave. Imi place
ca ideea acestui anime ar putea face totusi o referire si la realitate, s-ar putea
referi la cei care si-au pierdut speranta si vor sa se razbune, nu printr-un
Death Note sau cu ajutorul spiritelor, dar ar putea omora pentru a se razbuna.
Are si fantezie si logica intr-un fel, e un anime foarte bun.Ador grafica si coloana sonora a acestui anime.

5 Re: Parerea voastra la data de Lun Dec 01, 2008 2:06 pm

Eclipse

Administrator
Administrator
Nu sunt inebunuta dar luati manga in mana si apoi va schimbati parerea....
Logica? Ce? Unde? cand? Logica asta nu o prea vad! Adica sunt ei destepti sigandesc mult dar nu mi se pare ca este atat logica pe acolo. O fi dar mie nu imi sare in ochii. E ceva gen spiral dar cum nici ala nu mi se pare asa logic asta inseana ca trebuiesc tone de logicaca sa zic si eu ca e logica. O.O Personajele arata super! Desi...nu am chef sa il revad! T.T

6 Re: Parerea voastra la data de Mar Dec 02, 2008 12:30 pm

Am luat manga si am citit`o pe toata... si tot nu e printre preferatele mele >.>
Sfarsitul a fost cam tras de par -_-"
Spoiler:
Adica puteai sa`ti si imaginezi ca Light va pierde >.> Oricum, sfarsitul l`a facut pe Light sa para nebun o.O Si Near... -_-" nu mai zic nimic de el...
Oricum, nu mi s`a parut mare logica in Death Note >.>

Vezi profilul utilizatorului http://otaku-generation.forumer.ro/

Continut sponsorizat

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum